10.06.2016

Estelle Maskame - Czy wspominałam, że Cię kocham?

Tytuł: Czy wspomniałam, że Cię kocham?
Autor: Estelle Maskame
Cykl: Dimily
Wydawnictwo: Feeria Young

Rodzice Eden Munro rozwiedli się już kilka lat temu, i od tego czasu dziewczyna nie widziała swojego ojca. Teraz jedzie z Portland do Santa Monica w Kalifornii, by spędzić lato z nim i jego nową rodziną: żoną i jej trzema synami, z których każdy jest obdarzony silnym charakterem. Najstarszy z nich, Tyler Bruce, to zbuntowany nastolatek o wybuchowej naturze i wybujałym ego, kompletne przeciwieństwo przyrodniej siostry. On i jego paczka biorą Eden pod swoje skrzydła, pozwalając jej doświadczyć zupełnie nowych dla niej przeżyć – imprez, plażowania i… łamania zasad. Tyler pozostaje dla niej zagadką, a im bardziej stara się go rozgryźć, tym mniej o nim wie i tym bardziej czuje, że rodzi się między nimi coś więcej. A przecież nie powinna interesować się swoim przyrodnim bratem w ten sposób. To zakazane! Ale jak powstrzymać uczucia, których nie da się opanować?

Eden to dziewczyna niezbyt pewna siebie. Jej dwie "przyjaciółki" często wypominały jej, że jest zbyt gruba. Popadła przez to w kompleksy, często nie jadła i dużo biegała. W dodatku jej życie rodzinne nie jest usłane różami. Rodzice rozstali się trzy lata temu i od tego czasu nie miała kontaktu z ojcem. Jest zaskoczona, gdy proponuje jej aby spędziła z nim i jego nową rodziną całe wakacje. Zgadza się jednak aby uciec od problemów. Początkowo ma problemy z adaptacją w nowym miejscu, ale gdy poznaje nowych znajomych wszystko się zmienia. Nawet jej najstarszy przyrodni brat z czasem nie okazuje się zły. Co więcej, zaczyna ją pociągać, a przecież coś takiego nie powinno mieć miejsca. Tyler to chłopak z mnóstwem problemów na głowie. Stara się ukryć swoją prawdziwą twarz pod maską złego chłopaka. Pije, pali i bierze narkotyki. Wydaje mu się, że dzięki temu odetnie się od przeszłości, która zostawiła na nim wielkie piętno. Nie umie poradzić sobie z własnymi problemami. Dlatego tak wiele rzeczy ukrywa. Wszystko zmienia się, gdy do jego domu wprowadza się przyrodnia siostra. To ona obdziera go z kolejnych warstw, którymi się otoczył.

"Zastanawiam się, czy kiedykolwiek go zrozumiem, bo teraz to raczej niemożliwe. (…) Jego zmienne nastroje i łatwość, z jaką żongluje sympatią i nienawiścią, przyprawiają mnie o ból głowy."

Miłość zakazana. Taka, która nigdy nie powinna się zdążyć. Mimo to jednak zaczęła się ona rodzić między dwójką głównych bohaterów. Miłość między przyrodnim rodzeństwem jest czymś normalnym. Gorzej, gdy czują oni do siebie coś więcej. Tak jest i w tym przypadku. Początkowo nie pałający do siebie zbyt wielką sympatią bohaterzy, z czasem zakochują się w sobie. Starają się zrobić wszystko, żeby zapobiec rodzącemu się uczuciu, ale nie jest to możliwe. Byłam zaskoczona tym jak łatwo wgryzłam się w historię Eden i Tylera. Wydawało mi się, że będzie to łatwa książka, którą szybko zapomnę. Teraz już wiem, że tak nie będzie. W tej powieści nie chodzi tylko o miłość. Chodzi o pokonywanie przeszkód, które nie są możliwe. O przeciwstawienie się narzuconym normom i zasadą. O to aby żyć tak jak my tego chcemy, a nie tak jak inni tego chcą.

"Najlepsze w deszczu jest to, że można płakać do woli, a ludzie i tak pomyślą, że to krople ściekają ci po twarzy."


Książka porusza też wiele ważnych problemów, które często są omijane. Chodzi na przykład o wyśmiewanie się z drugiej osoby. Coś co dla nas może być niewinnym żartem, dla innych może być ciosem prosto w serce. Często nie zwracamy uwagi na to co mówimy. Nie patrzymy czy coś może urazić drugą osobę i do czego może to prowadzić. Ta książka pokazuje, że trzeba na to zwracać więcej uwagi, bo kiedyś może się przez to stać komuś krzywda. Poruszany jest także problem przemocy fizycznej i psychicznej nad dziećmi. Dowiadujemy się jak to może kształtować ich późniejszy światopogląd.

"Zakupy to jedna z najgorszych form rozrywki, chyba że chodzi o myszkowanie w księgarni."

Czy głównym bohaterem uda się pokonać wszystkie przeszkody? Czy uda im się utrzymać swój związek? Zapraszam wszystkich do przeczytania tej książki aby się o tym dowiedzieć. Mam wrażenie, że spodoba się ona dosłownie wszystkim. Poznajcie smak tej zakazanej miłości.

Ocena:
9/10

5 komentarzy:

 1. Na mnie zrobiła mniejsze wrażenie, ale miło spędziłam czas w jej towarzystwie

  OdpowiedzUsuń
 2. Koleżanka nazywa tę powieść "Książką swojego życia" i bardzo mnie to zachęca do zapoznania się z nią. Dodam, że przeprowadzałam wraz z nią Książkowe MMA i dyskusja na temat książki była naprawdę dość zażarta - dlatego nabrałam do tej powieści dystansu, ale licze, że gdy sięgnę to się nie zawiodę ^^
  Bądź tu teraz

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie jestem do tej autorki przekonana. Ale może kiedyś. Sama historia jest ciekawa, a nie poznałam jeszcze żadnej twórczości tej autorki, więc chętnie poznam jej styl.
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że to raczej nie moje klimaty, ale ta książka ma coś takiego w sobie, że mnie intryguje...
  Kto więc wie...może kiedyś :)
  Pozdrawiam! włóczykijka z marcepanowych recenzji

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię tę serię. Teraz czekam z niecierpliwością na trzeci tom.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Layout by Yassmine