22.05.2017

Jay Asher - 13 powodów


Tytuł: 13 powodów
Autor: Jay Asher
Wydawnictwo: Rebis

Nie możesz zatrzymać biegu wydarzeń. Nie możesz cofnąć czasu. Jedyny sposób, by odkryć tajemnicę...to nacisnąć „play”. Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości.


Clay Jensen to nie jest typowy chłopak z liceum. Nie myśli tylko o imprezowaniu i zaliczaniu nowych dziewczyn. Zawsze zaliczał się do tych bardziej cichych, ale lubianych uczniów. Już od dawna podobała mu się Hannah, ale był zbyt nieśmiały żeby się do niej zbliżyć. Wraz z jej śmiercią zrozumiał, że być może zaprzepaścił największą szansę swojego życia. Jednak teraz już nic nie może zrobić, pozostaje mu tylko żyć dalej. Gdy znajduje przez drzwiami dziwną paczkę, dowiaduje się, że w jakiś sposób przyczynił się do śmierci Hannah. Co takiego mógł zrobić? Przecież zawsze był dla niej życzliwy, nigdy nic złego nie zrobił, ani nie powiedział. Jednak musiało się stać coś, przez co stał się jednym z trzynastu powodów. 

Hannah to dziewczyna, która popełniła samobójstwo. Możemy się jej bliżej przyjrzeć dzięki kasetom, które nagrała. Nigdy nie lubiła być w centrum uwagi, wręcz przeciwnie. Jest to typ dziewczyny, który stoi na uboczu i przygląda się jak innym płynie życie. Cicha, spokojna i niewychylająca się. Jednak plotki potrafią wiele zmienić w naszym życiu, nawet doszczętnie je zniszczyć. W oczach innych stajemy się kimś całkiem innym. Z czasem sami spoglądamy na siebie coraz gorzej. Myślimy, że w jakiś sposób sobie na to zasłużyliśmy. Hannah coraz częściej myśli o samobójstwie. Z początku nie potrafi wypowiedzieć tego na głos, jednak z czasem przychodzi łatwiej. Dlatego nagrywa taśmy dla trzynastu osób, które w mniejszym lub większym stopniu przyczyniły się do jej śmierci. 

Muszę przyznać, że zainteresowałam się tą książką, gdy tylko dowiedziałam się o serialu. Wcześniej, owszem słyszałam o niej, ale odkładałam czytanie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Nie jest to typ historii, do których zwykłam przywyknąć. Jakoś nie za bardzo przepadam za takimi publikacjami. Oczywiście chodzi mi o sposób w jaki została przedstawiona. Czasami trudno mi się było połapać, szczególnie, gdy czytamy to co jest nagrane, a Clay przerywa i dodaje coś od siebie. Z czasem jednak do tego przywykłam i czytało mi się na prawdę bardzo dobrze. Jest to na pewno coś nowego, bo jeszcze nie słyszałam o tak napisanej książce. Za to należą się na prawdę wielkie brawa, bo pomysł jest świetny.

Samobójstwo. Ilu z nas ono dotknęło? Ilu z nas już o nim myślało? Na te pytania zawsze jest ciężko odpowiedzieć. Czasami z powodu bólu jaki czujemy, a czasami po prostu ze wstydu i zmieszania. Wciąż jest to temat zbyt rzadko poruszany, szczególnie wśród młodszych osób. Jest to jeden z tych tematów, którego chcemy unikać i o którym nie chcemy słyszeć. Łatwiej jest udawać, że problemu nie ma, niż się z nim zmierzyć i porozmawiać. Jest to trudny temat, którego podjął się ten autor i wyszło mu to na prawdę dobrze. Może nie opisuje w jaki sposób się to stało, ale pokazuje jak może wpłynąć na innych. 

Opinia innych. Jak często się nią przejmujemy? Można powiedzieć, że praktycznie cały czas. Myślimy co pomyślą o nas ludzie, gdy zrobimy tak, a nie inaczej. Boimy się, że będą nas potępiać i inaczej na nas patrzeć. A ile razy my komuś zepsuliśmy życie nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Ile razy powiedzieliśmy coś, co mogło kogoś zranić. Na pewno nie raz. Ta książka sprawi, że inaczej spojrzycie na tą sprawę. Zaczniecie się zastanawiać, czy robiąc coś lub mówiąc, nie zrobicie komuś krzywdy. Wejdzie to do waszego serca i już nigdy stamtąd nie wyjdzie. 

Z pewnością jest to książka, którą warto jest przeczytać. Oczywiście znajdzie się w niej parę wad, ale nie są one tak bardzo istotne, jak całe przesłanie książki. Polecam.

Ocena: 8/10
Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej.
Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Rebis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Layout by Yassmine